Penészmentesítés ózonnal, vegyszer nélküli penész elleni kezelés 

Önnek is gondot okoz a penész?
Nem tud már mit tenni a folyton visszatérő penész ellen?
Keres egy 100%-os megoldást?

A legtöbb cég azt állítja, hogy terméke végleges megoldást kínál a penészgomba ellen. Talán Ön is a tökéletes penészgátló eljárást keresi. A valóságban ilyen szer nem létezik. Amíg a penész kiváltó oka, a magas páratartalom, nedvesedés nincs megszüntetve, a gombásodás újra jelentkezni fog.

Olvasson tovább, és megtudja, hogy:

  • Miért jó az ózonos fertőtlenítés.
  • Miért lesz egyáltalán a fal penészes.
  • Milyen veszélyeket rejt, ha elhanyagolja a penészedést
  • Mit tehet a penész ellen.
  • Milyen lehetőségek vannak a penészgomba elpusztítására akár házilag, akár szakemberek segítségével.

Ózonos penészmentesítés

Az ózonos kezelés során a kezelt helyiséget nagy koncentrációjú ózon gáz tölti ki, amely jóval erősebb fertőtlenítő hatású, mint a klór. Az ózon elpusztítja még a levegőben lévő spórákat is.
Az ózonos tisztítási teljesen környezetbarát eljárás, a vegyszer nélküli fertőtlenítés a nagyteljesítményű ipari ózongenerátor segítségével történik.
A folyamat végén az ózont visszaalakítjuk oxigénné, így biztosítva, hogy semmilyen egészségre káros anyag ne maradjon a helyiségben, és szinte azonnal használatba vehető legyen.

A fertőtlenítés az ózonnal olyan eredményes, hogy a mikroorganizmusok nem tudnak immunitást felépíteni, nem úgy, mint ahogy a hagyományos vegyszerekkel szemben előfordulhat. Az ózon megbontja a baktériumok sejthártyáját, a foszfolipidek és lipoproteinek oxidálása által. Megakadályozza a gombák sejtnövekedését, a vírusok sejtekhez kapcsolódásának akadályozásával pedig a vírusok szaporodása ellen hat.

Az ózonos tisztítás a dohszagot is megszünteti, és segít helyreállítani a lakás mikroklímáját, ami folyamatosan hatással van légzőszerveinkre, vérkeringésünkre, immunrendszerünkre, valamint nagymértékben befolyásolja alvásunk minőségét is.

Az ózonos kezelést érdemes kombinálni a penészes fal valamilyen klóros, vagy egyéb biocid hatású penészlemosó szerrel való alapos lemosásával, ami képes bejutni a fal pórusaiba is, és a mélyebbre jutó gombafonalakat is el tudja pusztítani!
A penészirtó szerrel a fal érintett részénél jóval nagyobb területet kell kezelni, mert a gombafonalak messzire elérhetnek. Csak vegyszertől nedves felületről kaparja le a penész nyomait, különben a spórák szétszóródnak! A lekapart, megcsiszolt felületet ismét fújja be, majd hagyja megszáradni.
Ha van rá mód, az ózonos penészmentesítést a penészlemosás után, de még a festés előtt érdemes végezni!

Mennyibe kerül az ózonos penészmentesítés?

Az ózonos penészmentesítés árak a fertőtleníteni kívánt helyiség alapterülete alapján kerülnek megállapításra.

Mivel a nagyon apró spórák a lakás minden részére eljutnak, lerakódnak a bútorokra, berendezési tárgyakra, érdemes a teljes ingatlant fertőtleníttetni.

A penész kialakulásának okai

A penész apró kis spóraként kezdi az életét, melyet a légáramlatok visznek magukkal. A penészgombák alkotják a levegőben lévő biomassza legnagyobb részét, minden egyes emberi lélegzetvétellel 1-10 spóra kerül a szervezetbe, tehát a spórák jelen vannak a legpenészmentesebb, legtisztábban tartott lakásban is. A mikrobákkal ellentétben a gombafélék képesek hosszan élni a gazdatesten kívül, ez pedig hatalmas távolságok megtételére teszi képessé őket. Ahogy a vírusok is, a gombák is képesek mutálódni, fejlődni, így a penésznek is vannak újabb, alkalmazkodóbb változatai.

Ha a spóra egy számára megfelelő hőmérsékletű, tápanyagtartalmú, és nedvességtartalmú helyre kerül fejlődésnek indul. A lakáson belül tápanyag gyanánt a tapéták, falak, az azokon megtalálható szerves részecskék, és a porózus festett felületek tökéletesen megfelelnek, tehát táplálékuk természetes körülmények között mindig van. A nem porózus felületeken mint például a csempe, nem talál megfelelő tápanyagot, ezért ezeken a felületeken gyakorlatilag nem jelenik meg a penész.

A nedvesség az egyetlen amit meg tudunk a penésztől vonni, bár ez nem is olyan könnyű, mint ahogy elsőre látszik. A penész számára nedvesség gyanánt a legalább három napig 75%-ot meghaladó páratartalom tökéletesen megfelel, de az ennél jóval szárazabb levegőjű lakások sincsenek biztonságban, hiszen a pára bárhol lecsapódhat, ahol egy hideg felülettel találkozik. A tradicionális építészetben a házak még megfelelően szellőztek, a tetőcserepek között a szél befújta a havat, de mivel járt a levegő magától ki is száradt. A hagyományos széntüzelésű, fatüzelésű fűtéshez szükség is volt a megfelelő mennyiségű friss levegő bejutáshoz, amit a rosszul szigetelő nyílászárók biztosítottak is. Az épületek, bár sok energiát fogyasztottak, de folyamatosan szellőztek. Ma már a dráguló fűtés miatt teljesen körbeszigeteljük a házat, tökéletesen tömítő nyílászárókat építünk be (a tévhitekkel, és a kereskedők állításával szemben sajnos mindegy, hogy fa vagy műanyag, ma már az új fa nyílászárók is gyárilag több réteg tökéletesen légzáró lakkréteget kapnak), megszűnt a szellőzés. A lakásokban többnyire központi fűtés van, a gázkazán kikerült a házakból egy jól szellőző, de külső helyiségbe.

A lakóhelyiségekben a normális életvitellel, illetve a vizes helyiségekben zajló tevékenységgel (pl. főzés, mosás, mosogatás, zuhanyozás) együtt jár a páratartalom növekedése. A hermetikusan lezárt lakásokban megszűnnek a belső páralecsapódásokat megelőző légmozgások. Sokan tartanak a vastag hőszigeteléstől, mert úgymond „nem lélegeznek” a falak. Pedig a tény az, hogy pára körülbelül 1%-a megy át a falakon keresztül, a hőszigetelő anyag fajtájától függetlenül, a távozó nedvesség szinte teljes egészében a szellőző levegővel jut (jutna ki ha tudna) a szabadba.

Hogy akkor miért jelenik meg sok esetben a szigetelés után a penész, mikor előtte soha nem volt?

Felújítás előtt az egész ház hőszigetelő képessége egyformán rossz volt. Az ablakok húztak, a falakból áradt a hideg. Felújítás után a hőszigetelés hiányosságai azonnal kirajzolódnak a lakásban. Régi épületek esetében ez szinte bárhol előfordulhat, de leggyakrabban a födém betonkoszorúja, a sarkok, képezik azokat a hőhidakat, melyek környékén elégtelen szigetelés esetében megjelenik a penész, különösen, ha a felújítást azzal kezdjük, hogy korszerű, jól záródó ablakokat építünk be a régiek helyére, de a falak megfelelő hőszigeteléséről nem gondoskodunk. A hőszigetelés vastagságának kiválasztásában kérjük szakember segítségét, itt nem szerencsés az alapján dönteni, hogy az 5 centis volt akciós, és a szomszéd is ilyet vett.

A talajból származó nedvesség is felelős lehet a penészes fal kialakulásáért, akár a hiányos vagy elöregedett vízszigetelés miatt a talajvíz, talajnedvesség is támadhatja a falat. A talajnedvesség a hajszálcsövesség okán mindig felfelé törekszik, a szabad levegő irányába. Csőtörés, vízszivárgás, hibás ereszcsatorna is áztathatja a falakat, melyekben azonnal kialakul a penészgombának szükséges nedves környezet. Problémát éppúgy okozhat egy törött, vagy elmozdult cserép, mint egy rosszul kialakított vízelvezető.

Penész okozta betegségek

A penészgombák spórái a levegőben mindig jelen vannak. Ezeket a szálló gomba spórákat ha akarjuk, ha nem, belélegezzük. Bár nem mindegyik spóra mérgező, szinte az összes irritációt okoz. A főként télen jelentkező tüneteket gyakran tévesen megfázásként kezelik. Kezdetben szemszárasság, orrfolyás, orrdugulás, torokkaparás, köhögés jelentkezik. Megfelelő kezelés, és a tartósan penészedő, dohos lakás esetén az arcüreggyulladás, allergia, asztma, és más krónikus légúti betegségek kialakulása mellett, depresszió, szív- és érrendszeri megbetegedések, bőrproblémák, csont- és ízületi megbetegedések is jelentkezhetnek. A penészedés egészségkárosító hatásával kapcsolatosan számos hazai és nemzetközi vizsgálat is készült. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet 1996-2003 között mintegy 20 000 kisgyerek otthonában végzett átfogó környezet-epidemiológiai vizsgálatot.

A penész hatása

A penészes lakásban élő gyermekeknél 62%-kal gyakoribb volt a bronchitiszes, 67%-kal az asztmás, 67%-kal az allergiás, 70%-os volt a neurotikus, depressziós panaszok többlet-kockázata, A betegség fogalmát ki nem merítő különféle gyermekkori panaszokat is 37%-kal nagyobb arányban jelezték. A penész nemcsak allergiát okoz, de a többi allergénnel szemben is érzékenyebbé tesz. Így más típusú allergiák is kialakulhatnak. Legyengült immunrendszernél, akár még felnőtteknél is képesek egyes penészfajták a tüdőszövetet is megtámadni, ami súlyos esetben halálos is lehet. Matthew Fisher, a londoni Imperial College közegészségügyi intézetének kutatója szerint riasztó az új típusú gombafajok okozta növény- és állatpusztulás. Vizsgálatai szerint egy-egy állat- vagy növényfaj kihalását okozó fertőző betegségek hátterében 70 százalékos arányban a gombafertőzések állnak.

Egyes penészgombák veszélyesebbek, mint a baktériumok vagy vírusok: képesek 100 százalékos halálozási arányt produkálni. Néhány kutató kapcsolatot lát több olyan gyakori betegség kialakulásában is, mint a rák, a szív- és érrendszeri megbetegedések, melyeket eddig a penésszel nem hoztak összefüggésbe.

Vegyszer nélkül

Bár ezek csak számok, és ijesztő adatok, de a statisztika mögött élő gyerekek és felnőttek vannak, akik a spóráktól napról napra érzékenyebbé, betegesebbé válnak. Ha a penész az ön otthonában is megjelent, vagy érzi a dohszagot, sürgősen tegyen a penész ellen, ne várja meg amíg valaki beteg lesz!

Mit tehet a penész ellen?

    •  Ki kell zárni annak lehetőségét, hogy egy falban lévő vízcső szivárgása, vagy a hibás tető nedvesíti a falat.
    •  A legfontosabb a gyakori, de gyors szellőztetés, minél nagyobb légcserével, minél gyorsabban. A napi egyszeri szellőztetés sajnos nagyon kevés. Kerülni kell az ablak túl hosszan nyitva tartását. A kinti levegő télen 1-2 gramm vizet tartalmaz, a szoba levegője viszont akár 16-18 grammot. Szellőztetésnél gyakorlatilag kicseréljük a levegő víztartalmát. A magasabb páratartalmú kimegy a szabadba, helyette bejut az alacsony páratartalmú, de hideg levegő. Az ablak becsukása után felveszi a falaktól és a tárgyaktól a bennük tárolt hőt, gyorsan visszaáll a szobahőmérséklet, és mivel szárazabb, felveszi a falak külső felületéről a felesleges nedvességet. A szellőztetés után kb. 1 órával a páratartalom ismét hasonló értékű lehet, mint a szellőztetés előtt, hiszen átvette a falaktól a nedvességet. Ilyenkor érdemes gyorsan újra szellőztetni. Bár esőben a kinti relatív páratartalom meghaladhatja a 75%-ot, szellőztetni akkor is kell, mert a hideg kinti levegő relatív páratartalma a szobában átmelegedve csökken. Egy néhány ezer forintért vásárolható páratartalom mérő sokat tud segíteni a pára megfelelő szinten tartása érdekében. Kétségtelen, hogy naponta több alkalommal szellőztetni főleg télen kényelmetlen, és hűti a házat, de a rövid idejű, intenzív szellőztetés a legjobb, és legolcsóbb eljárás a penész ellen. Pince és szuterénhelyiségek esetén a szellőztetés nyáron nem ajánlott, mert a bejutó meleg levegő bent lehűl, és páratartalma a föld által hűtött falon lecsapódhat.
    •  A szekrényeket nem szabad a falhoz szorosan odatolni, legyen hely a levegő áramlásának. A hőszigetelt ablakok rétegei is azért vannak 2 centinél közelebb egymáshoz, mert ekkora távolságig még nem alakulnak ki légáramlatok, így a legjobb a szigetelés. A szekrényeket ezért érdemes 5-10 centire eltolni a faltól.
    •  Csökkentsük a lakásban a virágok mennyiségét.
    • A lakásban száradó vizes ruha nagyon sok párát juttat a helyiségbe. Ha lehetőség van rá teregessünk az erkélyen, vagy jól szellőző helyiségben.

Penészmentesítési eljárások összehasonlítása.

Az eljárás előnyeiAz eljárás hátrányai
Kezelés nélkül hagyva, várjuk, hogy elmúljon-Nem kerül semmibe.-Légúti megbetegedések, asztma, és sok más betegség kialakulása.
Ecetes lemosás, ledörzsölés.-Nagyon olcsó,
-Természetesebb szer, mint a hipó.
-Napokig büdös
-Nem elég hatékony
-Szakszerűtlen lekaparás közben sok spóra kerül a levegőbe.
Hipós lemosás, ledörzsölés.-Nagyon olcsó.
-A kezelés helyén hoszabb-rövidebb időre megszűnhet a penész.
-A penészfoltok kifakulnak.
-Napokig büdös
-Vegyszerek maradnak a szobában
-A hipó gyorsan bomlik, akár még a szükséges behatási idő előtt is.
-Szakszerűtlen lekaparás közben sok spóra kerül a levegőbe.
Klóros penészirtó szeres lemosás.-Viszonylag olcsó.
-A kezelés helyén valamivel hosszabb időre megszűnhet a penész.
-A penészfoltok kifakulnak.
-Elég büdös.
-Vegyszerek maradnak a szobában.
Biocid penészírtó szeres lemosás.-Viszonylag olcsó.
-A kezelés helyén valamivel hosszabb időre megszűnhet a penész.
-Ecsettel, szivaccsal felhordva szinte szagtalan.
-Csak kenni szabad, fújni nem.
-Vegyszerek maradnak a szobában.
-A penészfoltok nem fakulnak ki.
Penészgátló falfestés-Szakszerű felhasználás esetén a falak hosszabb ideig penészmentesek lehetnek
-A penész nyomai is eltűnnek.
-Jelentős munkaigényű
-Csak a régi penész eltüntetése után, megelőzésre hatékony
- Ha a magas páratartalom, vizesedő fal nem szűnik meg, a penész előbb-utóbb újra megjelenik.
Falak hőszigetelése belülről-Könyebb megoldásnak tűnik, mint kívűlről szigetelni.
-A szigetelés és a fal között a penészedés nem látszik.
-A legrosszabb megoldás
-A már addig is hideg fal tovább hűl, nő a pára lecsapódása
-A teljes épületszerkezet károsodhat
Falak hőszigetelése kívülről, hőhidak csökkentése-Gyakran megfelelő megoldás lehet
-A fűtési energia felhasználása csökken.
-Sok esetben elég költséges
-Bár a falak kevésbé hűlnek le, a pára a leghidegebb részen továbbra is lecsapódhat.
Rendszeres szellőztetés-Megfelelő, rendszeres kereszthuzat esetén a penész kialakulása általában megelőzhető
-Nincs vegyi anyag.
-Friss levegő jut be a lakásba.
-A fűtési energia felhasználása nő.
-Csak megfelelő légmozgás esetén hatásos.
-Rendszeres odafigyelést igényel.
-A már kialakult penész nem pusztul el.
Aktív ventilátoros szellőztetésNagyon jó eredménnyel megszüntetheti a penész kialakulását, bizonyos esetekben.
-Nem igényel felügyeletet
-Nincs vegyi anyag.
-Magas költség
-Folyamatos energiafelhasználás
-A már kialakult penész nem pusztul el, csak nyugalmi állapotba kerül.
Tablettás páramentesítő készülék-Nem kerül túl sokba
-Nincs vegyi anyag.
Teljesen hangtalan.
-Megnyugtató, hogy valamit tettünk a penész, és a magas páratartalom ellen.
-Igazából semmit nem tettünk a penész, és a magas páratartalom ellen.
-Időnként ki kell borítani az összegyűlő pár deci vizet.
-A szoba páratartalmát nem tudja érdemben befolyásolni.
-A tablettát időnként cserélni kell.
Elektromos páramentesítő gép-Hatékonyan csökkenti a páratartalmat.
-Nincs vegyi anyag.
-Nagy boldogság látni, hogy mennyi vizet képes összeszedni.
-Folyamatos energia felhasználás
-Folyamatos zaj.
-Időnként ki kell borítani az összegyűlő vizet.
-A készüléket használók hajlamosabbak kevesebbet szellőztetni, így a levegő bent elhasználódik.
-Bizonyos penészedést előidéző okok esetén a használata hosszabb távon inkább káros az épületre.
Ózonkezelés-Nincs vegyszer felhasználás
-A levegőben lévő spórák is elpusztulnak
-A kezelés után a penészszag is megszűnik
-Az eljárás nagyon gyors
-Érdemes a fal pórusaiba behatoló lemosó, fertőtlenítő szert is alkalmazni
-A penész csak elpusztul, de továbbra is látható marad, utólagos eltávolítást igényel.
-Ha az ózonos penészmentesítés után a körülmények még mindig kedvezőtlenek, a penész újra előjöhet.

A táblázat alapján látható, hogy nincs tökéletes megoldás. A biztos, és gyors eredmény elérése érdekében több eljárás kombinált használata az ideális.
Ezek egyike lehet:
1. A penészes falszakasz falba beszívódó gombaölővel való kezelése.
2. A penész, és spóráinak az elpusztítása ózonnal.
3. A fal festése.
4. A páratartalomra odafigyelve rendszeres „tudományos” szellőztetés.

Egyéb oldalaink a penész témában.

Mi az a hőhíd, és mi köze a penészhez?

Mi az a hőhíd, és mi köze a penészhez?

Minden építőanyagnak van hőátbocsájtása, ezért kell télen fűteni, hogy pótoljuk a kifelé áramló hőt. A hőhíd nem más, mint az épület szerkezetnek egy olyan pontja, szakasza vagy felülete, ami jobban vezeti a hőt, mint a szerkezet többi része. Mindenki ismeri azt a...

Penész szag, dohszag megszüntetés

Penész szag, dohszag megszüntetés

A jellegzetes dohos, állott szag, pinceszag, mikor az ember úgy érzi párás, fülledt, nehéz a levegő, és senki nem akar mélyet lélegezni, általában több dologból áll. A falak, bútorok is nedvesek. Magas a páratartalom. A nedves területek penészednek Ha egy helyiségben...

Vizes, penészes lakásokban asztmásodnak a gyerekek

Vizes, penészes lakásokban asztmásodnak a gyerekek

indezt egy új tanulmány állítja. Az 1990-es évek óta több mint 60 nemzetközi tanulmány készült, amely a vizes, vagy penészes lakások és az asztmás illetve allergiás gyerekek közötti kapcsolatot vizsgálja. A tanulmányok nem tudják egyértelműen...

A penész hatása az egészségre

A penész hatása az egészségre

A penész hatása az egészségre A gombákkal szemben sehol nem lehetünk biztonságban. A szakemberek szerint több mint százféle olyan kórokozó, patogén gomba van, mely az emberi szervezetben hosszú ideig élősködhet. A falon megjelenő aspergillus niger azaz a fekete...

Gyakori kérdések a penész ellen

Gyakori kérdések a penész ellen

Lefújtam a falat penészölő szerrel, szépen el is tűnt a penészfolt, miért jó ha még ózonnal is fertőtlenítik a lakást? A penészgombák spórákkal szaporodnak, melyek a levegőben lebegnek, zárt terekben mindenhova eljutnak, majd lerakódnak a felületekre. A spórák ilyen...