A jellegzetes dohos, állott szag, pinceszag, mikor az ember úgy érzi párás, fülledt, nehéz a levegő, és senki nem akar mélyet lélegezni, általában több dologból áll.

  • A falak, bútorok is nedvesek.
  • Magas a páratartalom.
  • A nedves területek penészednek

Ha egy helyiségben megtelepszik a penészgomba, azt sokszor a penészes, dohos szag előbb elárulja, mint ahogy a penészt észrevennénk. A penész szaporodásához a mikroszkopikus méretű, irritációt okozó toxikus spórái szétszóródnak a levegőben. A penészt az egészségre gyakorolt káros hatásai miatt mindenképpen ki kell irtani.

Ha dohos szagot érez, biztos lehet benne, hogy valahol penész van. A fehér falon a fehér színű penészt elég nehéz észrevenni, lehet hogy csak mintavétel kitenyésztésével kimutatható. Sokszor nem látható helyen bújik meg, a parketta alatt, gipszkarton mögött, szekrény hátulján, könyvekben, ruhákban.

A legelterjedtebben használt bitumenes vízszigetelés, azaz kátránypapír élettartama szakszerű kivitelezés esetén kb. 40 év , addigra a papírréteg szétmállik, a szigetelőképessége megszűnik. Ezt követően a nedvesség a talajból be tud jutni a falazatba, hacsak nem egy dombra épült a ház, vagy nem nőttek nagy fák a kertbe, amik el tudják szívni a talajvizet. Ez a nedvesedés azonban nem okoz biztosan penészedést az épületben. Megfelelő szellőzés, légmozgás esetén a fal a felszívott vizet elpárologtatja. A probléma csak akkor kezdődik, ha ebbe az egyensúlyi állapotba jó szándékkal beleavatkozunk.

Ilyen lehet a tökéletesen záródó nyílászáró ami bent megszünteti a légmozgásokat, vagy az épület külső hőszigetelése, ami miatt a fal már nem tud kívülről száradni.

A dohos szag megszüntetése elég összetett folyamat, ennek egyes részeit magunk is el tudjuk végezni, de van amihez szakember kell.

Meg kell szüntetni a nedvességet. Ez lehet, hogy egy egyszeri beázás, csőrepedés volt, és magától kiszárad. Lehet, hogy egy új házban a vakolat még nem száradt ki teljesen, és egy páramentesítő gépet célszerű bérelni. Lehet, hogy a jól szigetelő nyílászárók, és a nem kellő szellőztetés hatására a hőhidaknál, vagy a szekrények mögötti hideg részeken csapódik le a pára. Ilyenkor próbáljunk változtatni a szellőztetési szokásainkon, vagy építtessünk ki egy elszívó rendszert, ami a páratartalmat érzékeli. Lehet, hogy a ház fala nincs kellően védve a talajvízzel, talajnedvességgel szemben. Ilyenkor kicsit mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni, a házak utólagos vízszigetelése nem olcsó mulatság. Persze a nedvesedhet a fal még sok mástól is, mindig az adott okot kell kezelni. A penész és a penészszag megszüntetéséhez olvasson tovább a penészmentesítés oldalon!