Az ózon

A gázhalmazállapotú ózon O3 egy három oxigénatomból álló instabil molekula.
Az egyik legerősebb fertőtlenítő, és oxidáló anyag, ami sokkal hatékonyabb fertőtlenítő hatású, mint a klór. Ha kapcsolatba kerül bármiféle mikroorganizmussal, mint például baktériumokkal, vírusokkal, penésszel, gombával, szagot okozó elemekkel, oldószermaradványokkal akkor az extra oxigénatom azonnal elpusztítja, illetve teljesen oxidálja azt

Az ózon a természetben könnyen termelődik villámlás hatására, a nagy viharok alatt. Ez az, amit érzünk, a „friss, tiszta illat”, a vihar után.

Az fertőtlenítés az ózonnal olyan eredményes, hogy a mikroorganizmusok nem tudnak immunitást felépíteni, nem úgy, mint ahogy a hagyományos vegyszerekkel szemben előfordulhat. Az ózon megbontja a baktériumok sejthártyáját, a foszfolipidek és lipoproteinek oxidálása által. Megakadályozza a gombák sejtnövekedését, a vírusok sejtekhez kapcsolódásának akadályozásával pedig a vírusok szaporodása ellen hat.

A fertőtlenítés teljesen vegyszer felhasználása nélkül, környezetbarát módon történik.

A nagy teljesítményű ózongenerátorral rendkívül gyorsan állítjuk elő a nagy koncentrációjú ózont, melyet a folyamat végén visszaalakítunk oxigénné, így biztosítva, hogy semmilyen egészségre káros anyag ne maradjon a helyiségben, és azonnal használatba vehető legyen. Nincs szükség utána hosszas szellőztetésre, így nem kerül be semmi újabb szennyeződés.

Az ózonréteg

A Napból érkező UVC sugárzás a sztratoszférában lévő oxigénmolekulákat felbontja, amelyekből ózon képződik. Ideális esetben az UVB sugárzás túlnyomó részét az UVC besugárzás hatására képződő ózon elnyeli. Az élettanilag leghasznosabb UVA sugárzás jelentős része eléri a talaj szintjét. A légkör 10-50 km közötti részében, a sztratoszférában minden százezredik molekula ózon. Az UV sugárzás hatására, az ún. fotodisszociáció során, az oxigénmolekulákból oxigén atomok keletkeznek, majd ezek oxigénmolekulákkal történő egyesülése során képződik a háromatomos oxigén, az ózon. Az UV sugárzás hatására az ózon újra elbomlik. Természetes körülmények között a bomlás-képződés folyamata egyensúlyban van.

Az ózonlyuk kialakulása

A különböző vegyületek a sztratoszférába feljutva az ultraviola sugarak hatására elbomlanak, így felszabadulnak belőlük az ózonrétegre veszélyes elemek, amelyek gyorsítják az ózon bomlását. Egyetlen felszabaduló klórmolekula 100 000 ózonmolekulát képes lebontani, a bróm 45-ször hatékonyabban bontja az ózont a klórnál.

Az ózonréteg elvékonyodása meglepő módon elsősorban a Föld északi és déli sarka felett figyelhető meg, pedig ezeken a helyeken a legkisebb a légszennyezés mértéke. Mi lehet ennek az oka?
Az ózon képződéséhez az oxigénen kívül napfényre is szükség van, ami a fél évig tartó sarkvidéki tél alatt nem áll rendelkezésre, így a pólusok felett hat hónapig egyáltalán nem képződik ózon.

Az üvegházhatás hatására a felszín felmelegszik, ugyanakkor a felső légkör lehűl. A sztratoszféra magasabb rétegeibe jutó ózont roncsoló anyagok jobban kifejtik hatásukat az alacsonyabb hőmérsékleten.

Az ózonlyuk hatásai

Az ózonpajzs elvékonyodása következtében megnövekedett káros UV sugárzás többek között bőrrákot és szürkehályogot okozhat, sőt az immunrendszert is gyengíti. A megnövekedett sugárzás gyengíti a védõoltások hatását, így a már megfékezett járványos betegségek is újra erõre kaphatnak. A növekvõ sugárzás lelassítja a növények fejlõdését is, ettől akár a létfontosságú gabonák termésátlagai is csökkenhetnek.

Az ózonos tisztítási eljárás teljesen vegyszer felhasználása nélkül, környezetbarát módon történik. A nagyteljesítményű ózongenerátorral rendkívül gyorsan állítjuk elő a magas koncentrációjú ózont, melyet a folyamat végén visszaalakítunk oxigénné, így biztosítva, hogy semmilyen egészségre és környezetre káros anyag ne maradjon a helyiségben, vagy ne jusson a környezetbe.