A penész hatása az egészségre

A gombákkal szemben sehol nem lehetünk biztonságban. A szakemberek szerint több mint százféle olyan kórokozó, patogén gomba van, mely az emberi szervezetben hosszú ideig élősködhet. A falon megjelenő aspergillus niger azaz a fekete penész, vagy a többi aspergillus gombafaj is szinte az egész világon megtalálható. Főként olyan helyeken érzik jól magukat, ahol szerves anyagok rothadnak, nedves fák, falak, romlott ételmaradék stb.

A gomba spórák a tüdőben allergiás megbetegedést okoznak. Egyes gombák vegyi anyagaik segítségével feloldják a sejtfalat, és behatolnak a sejtekbe.

Az aspergillus gombafertőzés egyik leggyakoribb formája az invazív (mélyebb szövetekbe hatoló) aspergillosis. A tüdőbe belélegzett gombaspórák a kishörgő falában megtelepednek, a hörgőcskéket a gombafonalak befonják, majd a mélyebb tüdőszövetekbe jutnak. A gombafonalak a tüdő kisereibe kerülve gyulladást, illetve a nagyobb erekbe jutva azok elzáródását, tüdőszövet elhalást okozhatnak.

Nyilván nem az a cél, hogy ha az ön lakásában megjelent a penész most rosszul érezze magát, vagy ne merjen többet abban a szobában aludni, esetleg pánikba essen a családja egészsége miatt, de a penész miatt kialakult betegségek tünetei rendkívül változatosak. Elsősorban a tüdőt támadja, így elhúzódó köhögés, megfázás jellegű tünetek, láz, fulladás, tüdőgyulladás, de nem ritka a bőrkiütés, száraz bőr, lassabban gyógyuló sebek. A változatos tünetek mellett az invazív, azaz mélyebb szövetekbe hatoló tüdő aspergillosis az esetek közel egyharmadában tünetmentes. A pontos diagnózishoz tüdőtükrözést végeznek, valamint a tüdőszövetből vett mintából próbálják kitenyészteni a gombákat.

 A gombák életéhez szükséges az oxigén, ezért főként a légutakban telepszenek meg, ám nem túlságosan válogatósak. A véráram útján a gombafonalak az egész szervezetben szétszóródhatnak. A szervekben, mint szív, máj, agy, vese megtelepednek, ami gyulladást, szervi elégtelenséget vált ki.

A gombák saját sejtjeik felépítéséhez ásványi anyagokat, szénhidrátokat vonnak el, de ami még ennél is nagyobb veszélyt jelent, hogy káros anyagcseretermékeket választanak ki, melyek erős mérgek, úgynevezett mikotoxinok. A gombamérgek legyengítik az immunrendszert, mely így még kevésbé képes felvenni a harcot. A mikotoxinok felhalmozódnak a szervezetben, a tünetek sokszor csak évek múlva jelennek meg. Pszichiátriai intézetekben végzett felmérés szerint, sok beteg állapotáért a gomba toxinok a felelősek.

A különböző gombafajok különböző toxinokat termelnek, melyek hatása eltérő, de általában rendkívül ellenállóak. Elviselik a sütést, főzést, ellenállóak a savakkal szemben. A jelenleg egyik legismertebb, és valószínűleg legveszélyesebb mikotoxin az aflatoxin, melyet az aspergillus penészgombák termelnek. Leggyakrabban élelmiszerekben fordul elő, mint búza, kukorica, zab, kávé, földimogyoró, szója, rizs, bab, illetve az ezekből készült ételek, kenyér- és tésztafélék, gabonapelyhek. Az aflatoxin közvetlenül a DNS-t károsítja, bizonyítottan felelős bizonyos daganatos betegségek kialakulásáért. Csapadékos időben a penész megtámadja a gabonaszemeket. Az aflatoxin fertőzés a szemekben nem egyenletes, a legtöbb toxin a gabona külső részén halmozódik fel, így bármennyire is egészséges a teljes kiőrlésű kenyér fogyasztása, ha fertőzött lisztből készül, nagyon ártalmas lehet, mert a penész túléli a sütést is. A gomba gyorsan regenerálódik, és akár egy-két nap múlva elkezd szaporodni, még ha nem is lájuk.

Mit lehet tenni a gombák egészségkárosítása ellen?

 

  • -Ne fogyasszon penészes ételt, nem elég eltávolítani a penészes részt, a legtöbb étel esetén mire valahol a penész láthatóvá válik, már az egészet beszőtték a gombafonalak.
  • -A kenyeret és egyéb pékárut tartsa hűvös helyen, esetleg hűtőben.
  • -Ha lakásában megjelent valahol a penész, vagy csak dohos szagot érez, olvasson tovább a penészmentesítésről: